Whisky je jednoduchá: je to obilný destilát zrejúci v drevených sudoch, zvyčajne minimálne 3 roky a s obsahom alkoholu minimálne 40 %. To je asi všetko, čo potrebujete vedieť pri príležitosti Svetového dňa whisky, ktorý je dnes – 21. mája.
1. Regionálne rozdiely
V súčasnosti si môžete whisky kúpiť takmer kdekoľvek na svete. Taiwan, India, Švédsko, Japonsko, Južná Afrika a Slovensko sú len niektoré z krajín, ktoré smerujú svoje liehovarnícke odborné znalosti týmto smerom. Ale galské meno a dedičstvo tohto nápoja má korene v Škótsku a Írsku.
Geografia určite zohráva úlohu v regionálnych rozdieloch: len si spomeňte na dymovú rašelinu a slaný morský vzduch, ktoré charakterizujú Islay whisky. Častejšie však štýl regiónu vychádza zo zdieľaných výrobných postupov, či už ide o typ zrna, alebo typ sudu. Napríklad sladká vanilka, karamel a škoricové korenie z veľkej časti amerického bourbonu súvisí skôr s povinným používaním nových dubových sudov a vysokým podielom kukurice (a nie škótskeho jačmeňa) než s teplým podnebím Kentucky, hoci aj to má vplyv, pretože podporuje rýchlejšie dozrievanie.
2. Single malt vs Blend
Single malt si možno vypestoval povesť špičkovej, sofistikovanej whisky, ale rovnako ako v prípade vína – sa nenechajte zmiasť a automaticky nepredpokladajte, že zmesi majú horšiu kvalitu. Miešanie je skutočným umením, ktoré dokáže pozdvihnúť jednotlivé zložky a vytvoriť nápoj podstatne väčší ako súčet jeho častí.
Zatiaľ čo single malt musí byť vyrobený výlučne z jačmeňa destilovaného na jednom mieste, miešaná whisky zahŕňa rôzne druhy obilnín z niekoľkých liehovarov. Medzi týmito dvoma kategóriami sa dosť mätúco nachádza miešaná sladová whisky, kombinácia rôznych jednotlivých sladov.
Inherentné výrobné obmedzenia single maltu znamenajú, že sa bude pravdepodobne vyrábať v menších množstvách a ponúka čisté vyjadrenie konkrétneho miesta, čo je pre fanatikov whisky očividné. Hoci sa zmesi skutočne hodia značkám s veľkým objemom, zahŕňajú aj niektoré z najobdivovanejších, kreatívnych whisky. Myslíme na Johnnie Walker Blue Label, alebo ezoterickejšie na Compass Box No Name No.3, charizmatickú kombináciu sladu Laphroaig, Bowmore, Mortlach, Clynelish a Highland, ktorá dozrievala v sude z francúzskeho dubu.
3. Sudy
Rovnako ako v prípade vína, typ suda môže mať významný vplyv na osobnosť whisky. Vek, veľkosť, úroveň vypálenia a akýkoľvek predchádzajúci obsah zanechajú svoje stopy rôznymi spôsobmi. Štandardom je dub, ale nebuďte prekvapení, keď zistíte, že vaša americká whisky dozrela v miestnom javorovom dreve.
Sudy po sherry sú v Škótsku už dlho populárne, pôvodne vďaka dobám, keď sa víno posielalo v sudoch, nie vo fľašiach. Škótskym liehovarníkom netrvalo dlho, kým si uvedomili výhody dobrého využitia všetkých týchto prázdnych miest. Tento bohatý, sherry charakter (oloroso je najobľúbenejší) funguje obzvlášť dobre so sladkými, ovocnými sladmi spojenými so Speyside.
V súčasnosti sa výrobcovia whisky stali veľmi dobrodružnými v spojení s typom nápoja, ktorý sa používa na ochutenie ich sudov. Balvenie má rumom ovplyvnený výraz „Caribbean Cask“, zatiaľ čo taiwanský liehovar Kavalan má povrchovú úpravu z portského suda „Concertmaster“. Prečo nedopriať milovníkovi vína vo svojom živote (možno ste to i vy sami) „Léoville Barton Bordeaux Finish“ alebo Glenmorangie’s Nectar d’Or, dochutené v sudoch Sauternes.
4. Údaje o veku
Je starší lepší? Všetko závisí od kvality suroviny, nehovoriac o vašich osobných preferenciách štýlu. Táto paralela s vínom sa opäť objavuje: viac času v sude zintenzívni a skomplikuje chuť whisky, pretože drevo dodáva chuť aj tanín, zatiaľ čo kombinácia času a jemnej oxidácie spôsobuje, že surový lieh je jemný a nadobúda ovocné alebo kvetinové vlastnosti.
Rýchlosť dozrievania bude závisieť od faktorov vrátane teploty a vlhkosti skladu – chladné a vlhké škótske počasie je ideálne na jemné a pomalé starnutie – ako aj od toho, aké pórovité je samotné drevo.
Tam, kde whisky obsahuje označenie veku, ako napríklad 12-ročná alebo 18-ročná, musí odkazovať na najmladšiu zložku vo fľaši. Výrobcovia však často radi používajú malé množstvo mladej whisky na oživenie veľmi zrelej sladovej whisky. Označenie výsledku ako 8-ročného by len ťažko zodpovedalo tejto zmesi, čo vysvetľuje, prečo toľko serióznych whisky nezobrazuje vôbec žiadne údaje o veku.
5. Ako piť whisky
Whisky puristi uprednostňujú – ako ináč, kvapku vody do svojho pohára, ktorá pomáha uvoľniť celé spektrum vôní. Niekto si nevie predstaviť svoj pohár whisky s kvalitnou cigárkou.
Horúci deň? Chcete whisky iba tak bezstarostne popíjať? Pridajte trochu ľadu alebo posilnite osviežujúcu hodnotu jednoduchým doplnením sódy, ale riedenie vašej najjemnejšej whisky môže byť zbytočné. Každý fanúšik whisky potrebuje cenovo dostupnú domácu zmes presne pre tieto chvíle. Ak si však chcete vychutnať nuansy špeciálnej fľaše, vymeňte klasický pohár na whisky za pohár v tvare tulipánu so širokou miskou a užším okrajom.
Zdroj: Falstaff, foto : Shutterstock