Máte chuť na kvalitné slovenské víno, ale zároveň aj chuť na objavovanie niečoho pre vás nové, len sa neviete v desiatkach vinárstiev zorientovať?
Pomôcť by vám mohli tipy slovenských somelierov – Beáty Vlnkovej, prezidentky Asociácie somelierov SR. Rasťa Šutáka, mnohonásobného víťaza somelierskych súťaží u nás aj v zahraničí a viceprezidenta asociácie a Jána Kubaľu, „wine lovera“, ktorý je členom jej prezídia, ktoré nám poskytli na Majstrovstvách Slovenska somelierov – juniorov, ktoré sa konali vo vinárstve Karpatská Perla.
Vybrali vinárstva – niektoré novšie, iné fungujú už roky, ktoré laickej verejnosti možno nie sú také známe, ako „giganti“ slovenského vinárstva, čo však neznamená, že robia horšie vína. Možno práve naopak.
Tu sú ich odporúčania:
Víno od Francúza – Papillon, Devičie
Pomerne nové vinárstvo situované na strednom Slovensku v dedinke Devičie. Ako hovorí jeho názov, majiteľ je Francúz David Papillon, ktorého najprv očarila Slovenka Darina a potom dedinka Devičie, jej poloha a história vinohradov, ale aj milí ľudia a stovka pivníc vytesaných v tufe ktoré sa tu nachádzajú. Starý kamenný domček v roku 2018 prerobili na vinárstvo, začali vyrábať víno a zároveň pripravovať pozemky na ekologickú výsadbu viníc. Od roku 2019 sú certifikované Bio vinárstvo.
Mea Grati, Ladmovce
Vinohrady tohto vinárstva na východe Slovenska predstavujú unikátne spojenie tokajskej a Východoslovenskej vinohradníckej oblasti. Rozprestierajú sa na slnečných svahoch s rozlohou vyše 50 hektárov pri obciach Ladmovce a Viničky, kde sa stretávajú oba regióny. Ich prienik vytvára jedinečné predpoklady pre dopestovanie bieleho aj modrého hrozna s výnimočným profilom chuti.
Fundus Regius, Priekopa
Ešte jedno vinárstvo z východu Slovenska – butikové rodinné vinárstvo Fundus Regius má už 20 rokov, bolo založené v roku 2003. Sídli v obci Priekopa v Sobraneckom vinohradníckom rajóne. Vína vyrába z vlastného 15 hektárového vinohradu s názvom Jacikova vinica, ktorý je výnimočný svojou polohou v blízkosti sopky Vihorlat. Pôda s vulkanickým podložím, vysokým obsahom tufu a lávových kameňov ideálne absorbuje intenzívne slnečné žiarenie. Na ošetrovanie viniča používajú len ekologické postreky. Hrozno sa zberá ručne. Vína sú prírodné, bez použitia enzýmov a s minimálnym obsahom síry.
Pivnica Čajkov, Čajkov
Remeselné rodinné vinárstvo, ktoré vyrába „vino spod vulkánu“, keďže jeho vinice sa nachádzajú pod vulkánom Sitno. Tu sa na sopečnom podloží stretávajú dva klimatické svety. Končí tu horúca – južná časť Európy (Panónska panva) a začína sa chladná – severná časť Európy (Západné Karpaty). Vinohrady tu ležia na úpätí južných svahov Štiavnických vrchov a na priľahlej Ipeľskej pahorkatine. Svoje korene majú hlboko v sopečnom podloží, ktoré vytvoril v pred miliónmi rokov vulkán Sitno.
NATURAL VÍNO Domin & Kušický, Veľký Krtíš
Toto rodinné vinárstvo existuje už od roku 1996 a jeho zakladateľ Ján Domin mal od začiatku víziu „Keď víno, tak ekologické“. Jeho cieľom bolo vytvoriť terroir vína, víno s dušou a zdieľať ho s dobrými ľuďmi. To ide ruka v ruke s čistým prostredím, bez náznaku chémie a pesimizmu. Ich vinohrady sa nachádzajú v Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti, nad Veľkým Krtíšom a v jeho okolí. Krédom vinárstva je, že „ak má byť víno obrazom prírody, živým nápojom odrážajúcim jedinečné miesto, kde sa narodilo, mal by vinohradník a vinár rešpektovať jeho prirodzenosť“.
Kasnyik, Strekov
Rodinné vinárstvo, ktoré sa spolu s jeho vinohradmi nachádza v najteplejšej a najslnečnejšej oblasti južného Slovenska, v obci Strekov. Majitelia okolo rodinného sadu a pivnice pracujú od detstva. Myšlienka pripraviť vlastné víno a plniť ho do fliaš, dozrela v rokoch 2004-2005 a prvé samostatné víno bolo spojené s ročníkom 2006.
V súčasnej dobe obhospodarujú 9 ha vinohradov v ekologickom režime a pri pestovaní hrozna a výrobe vína si zvolili cestu, ktorej stredobodom sú prírodné podmienky, prírode blízke pestovanie hrozna a príprava vína, založená na tradičných metódach.