Francúzsko pred Talianskom a Španielskom: toto je rebríček najkonkurencieschopnejších vinárskych krajín na svete. Rebríček ekonomickej a produkčnej výkonnosti zostavila francúzska agentúra France AgriMer, ktorá podlieha ministerstvu poľnohospodárstva. Správa s názvom “Konkurenčné faktory na svetovom trhu s vínom” analyzuje 13 krajín na základe šiestich ukazovateľov výkonnosti: výrobný potenciál, klimatické a energetické faktory, schopnosť výrobcov umiestniť sa, atraktívnosť portfólia, obchodné toky, investície a makroekonomické súvislosti.
Taliansko, ktoré sa umiestnilo na druhom mieste si získalo dobrú povesť rozmanitej a uznávanej vinárskej krajiny. Dostupnosť vody však môže v budúcnosti predstavovať problém, keďže len 30 % vinohradov má zavlažovacie systémy.
Podobná situácia je aj v Španielsku, kde je sucho väčším problémom ako choroby viniča. “Španielsko by mohlo urobiť viac, keby lepšie využívalo svoje vodné zdroje,” uvádza sa v správe. Komerčný úspech španielskych vín nie je taký výrazný ako vo Francúzsku a Taliansku, a to aj napriek konkurenčným cenám.
Za týmito tromi krajinami sú USA, ktoré predbehli Austráliu. Americké vinárstva sú konkurencieschopné na domácom trhu, ale menej atraktívne na medzinárodnom trhu kvôli vysokým výrobným nákladom.
Pozíciu Austrálie ovplyňujú vysoké clá na víno zo strany Číny. Na 6. mieste je Nemecko, Vývozné ceny sú konkurencieschopné, hoci výrobné náklady patria k najvyšším spomedzi 13 krajín, ktoré analyzovala spoločnosť France AgriMer.
Siedme je Čile, Portugalsko na ôsmom mieste vyrába síce malé množstvá, ale umiestňuje ich v širokej trhovej diferenciácii. Za ním nasledujú Južná Afrika a Nový Zéland. Na konci rebríčka sú Brazília a Čína.