Nice leží v regióne Provence-Alpes-Côte d’Azur a vôbec nie je typickým francúzskym mestom. Mnoho stáročí sa volalo Nizza, keďže patrilo Taliansku. Vplyv apeninskej kultúry, architektúry či samotného charakteru ľudí je zjavný – je jednoducho taliansky. Založili ho Gréci okolo roku 350 pred n. l., v 7. storočí sa mesto pripojilo k Janovskej lige a dlho patrilo pod nadvládu dynastie Savojských.
Nice dominuje veľký záliv, ktorý lemuje jedna z najkrajších a najznámejších pláží Francúzska – Promenade des Anglais – domáci jej hovoria jednoducho La Prom. Práve tu nájdete všetky známe hotely, prestížne reštaurácie a bary, ale hlavne je to obľúbené miesto domácich na relax, kúpanie, beh či iné aktivity. Vždy je plná ľudí a života. Určite si ju vychutnajte pri rannom behu, dennom leňošení v plážovom bare či romantickej prechádzke pri západe slnka.
Tunajšia reštaurácia The Chantecler ocenená michelinskou hviezdou a s interiérom z 18. storočia je ako stvorená pre výnimočný večer. Voľnejší štýl ponúka druhá reštaurácia La Rotonde a obom šéfuje oceňovaná šéfkuchárka Virginie Basselot, ktorej recept na kraba s palmovým srdiečkom a emulziou z klementínok je legendárny.
V Nice to žije a každoročne sa tu organizuje množstvo podujatí, medzi inými napríklad Nice Jazz Festival alebo známy La Carnaval de Nice, ktorého história siaha až do roku 1294 a dnes ho navštevujú státisíce ľudí. My sme si tu ale boli zabehnúť polmaratón a trošku „zagurmánčiť“. A začali sme hneď v prvý večer návštevou baru v ikonickom hoteli Negresco, kde si určite musíte dať pohárik bubliniek v sprievode jemných tónov klavírneho majstra.
Na druhý deň sa treba prejsť historickým mestom, dať si kávičku s croissantom na mestskom trhu, ktorý hýri farbami kvetov a vôňou čerstvo upečeného pečiva, a nechať plynúť čas pri pozorovaní vravy trhovníkov a ich hostí. Je to balzam pre dušu aj pre oči… Cez obed určite ochutnajte miestne špeciality ako salade niçoise , ktorým je toto mesto preslávené, a odporučil by som ochutnať aj fleur de courgette – vyprážaný kvet cukety. Obvykle je plnený mletým mäsom a najlepší je v La Merenda, ale vyskúšajte ho vo viacerých bezmäsitých verziách vo vegetariánskej La Oliviera. Socca je tradičné roľnícke jedlo – ide o veľkú placku z cícera, ktorá sa najlepšie konzumuje priamo z rúry s množstvom korenia a s pohárom miestneho ružového vína. Vyskúšajte ho u Chez Theresa na trhu Cours Saleya (tam je najlepšia atmosféra) alebo v Chez Pipo v prístave.
Určite ochutnajte aj pissaladière (koláč z karamelizovanej cibule) a tourte de blettes , ďalší chutný slaný koláč robený so švajčiarskym mangoldom – oba nájdete v ľudovom bistre Lou Pilha Leva, kde vám pripravia aj moje obľúbené mušle s hranolkami. Mnohí by si k tomu dali možno pivo, to však v Nice veľmi neodporúčam – je drahé a nie je to bohviečo.
Ďalšími reštauráciami s výborným jedlom a charizmou, ktoré môžem odporučiť, sú La Taca d’Oli a L’Escalinada. Určite si cez obed dajte osviežujúci pastis s kockou ľadu a vodou a ochutnajte všadeprítomné ružové vínka z Provence. Aj priamo v Nice je výborné vinárstvo Château de Bellet, ktorého degustačná miestnosť sa nachádza v malom kostolíku s úchvatným výhľadom na celé mesto. Na výlety do okolia Nice za objavovaním krásnych zátok na kúpanie či piknik sa dá vybrať loďkou, autobusom alebo si požičať auto. Oplatí sa ísť na Cap Ferrat alebo do Èze, starobylého mestečka na skale, známeho manufaktúrou na parfumy Fragonard a ikonickou reštauráciou Chévre d’Or. Z jej terasy je najkrajší výhľad na Nice a točili tu aj známy film Kým si po nás príde s Jackom Nicholsonom a Morganom Freemanom.
Ukončiť gastronomickú víkendovú návštevu tohto mesta môžete na Place Masséna – srdci života Niceanov, no ja idem radšej na Place Garibaldi, kde sa nachádza najznámejšia reštaurácia na ustrice v meste: Café de Turin. Dajte si tam veľkú degustačnú misu ustríc z viacerých regiónov Francúzska, objednajte si k nej fľašu vychladeného champagne a budete na toto krásne mesto spomínať do konca svojho života.
Text a foto: Radoslav Nackin