Magazín o skvelom jedle, víne a cestovaní

Gault & Millau mieri na Slovensko

Druhý najväčší globálny reštauračný bedeker mieri na Slovensko. Podľa informácií Gurmána sa už od januáry niečo pečie. Licencia pre Česko, Slovensko a Maďarsko bola udelená a v Čechách sa už začalo hodnotiť. Tak isto aj v Maďarsku, kde už pred časom  tento bedeker pôsobil. Na Slovensku sa len začína vytvárať sieť hodnotiteľov a celého tímu. Bola by to pre Slovensko dobrá správa a začiatok posunu do sveta.

Pre pripomenutie: Gault Millau už na Slovensku reštaurácie hodnotil, skončil pred desiatimi rokmi, Do rakúskej edície päť rokov zaraďoval aj reštaurácie a hotely z Bratislavy, Prahy a Budapešti. pred 10-timi rokmi ich však z bedekra vyradil. Posledný krát boli zaradené pre rok 2014. Z Bratislavy zaraďoval do bedekra každoročne 6-10 reštaurácií, pričom najvyššie hodnotenie – 16 bodov z 20 dostala reštaurácia Fou Zoo a to pre rok 2014 – v tom ročníku ju zaradil do bedekra prvý krát. Pre ilustráciu – v tom ročníku dostalo rovnaké hodnotenie vo Viedni len päť podnikov.

Predstavme dvojku na svete

Na začiatku 60. rokov 20. storočia sa Henri Gault, uznávaný novinár novín Paris-Presse, stal zodpovedný za týždenný stĺpček s názvom „Víkendový výlet“. Christian Millau, ktorý bol šéfredaktorom, podporoval týždenné eskapády napísané tým, kto sa stal jeho obľúbeným gastronomickým spoločníkom. Tón bol často odvážny, ich voľby rozdeľujúce (ikonoklastické) a okamžite úspešné. Dvojica zosobňuje nové očakávania a hodnoty, ktoré stelesňujú daný moment. V mysli Christiana Bourgoisa, ktorý bol v tom čase literárnym riaditeľom Julliardu, sa zasial nápad, sprievodca, ktorý propaguje nový pohľad na gastronómiu, napísaný moderným reportovacím štýlom, ktorý by propagoval reštaurácie v hlavnom meste, ale aj butiky, remeselníkov, obchodníkov s vínom, butikové hotely a mini bary. Na konci dekády si duo vyslúžilo právo vydať a nezávisle vytvoriť národný časopis, Nouveau Guide . Začiatok úspešného príbehu , ktorý dnes všetci poznáme, príbehu Gault Millau  (Žltý sprievodca)….

1972 Prvé vydanie sprievodcu Gault&Millau

Prvýkrát sa objavil sprievodca Gault&Millau pre Francúzsko, ktorý sa zapísal do gastronomickej krajiny. Henri Gault a Christian Millau si zachovávajú svoju nezávislosť a platia za jedlo a kvalitné reštaurácie bez toho, aby brali do úvahy ostatných kritikov a komentátorov. Ich hodnotenie nie je založené na bohatstve okolia alebo riadu, ale v centre pozornosti sú chute, prezentácia a predstavivosť kuchárov. V priebehu rokov sa prostredníctvom nich čitatelia dozvedajú o nových talentoch. Dvojica objavuje také osobnosti ako: Alain Senderens, Alain Ducasse, Joël Robuchon, Guy Savoy, Marc Veyrat, Pierre Gagnaire, Michel Rostang… Priekopnícke snahy Gault&Millau odhaliť nové talenty šokovali francúzsku gastronomickú scénu a prispeli k vynájdeniu nového spôsobu života.

1973 Definícia „Nouvelle Cuisine“.

Zrodila sa „Nouvelle cuisine“. Ak to boli títo dvaja novinári, ktorí vymysleli zasvätený výraz v článku – manifest, sú to skutočne samotní kuchári, ktorí sa mobilizujú, aby prevrátili pravidlá. Mladí kuchári – od 30 do 40 rokov – ktorí chcú modernizovať gastronomickú scénu a splniť nové túžby zákazníkov. V zakladajúcom článku uverejnenom v roku 1973 Henri Gault a Christian Millau definovali 10 prikázaní „Novej kuchyne“. Boli definované kontúry novej gastronómie.

1979 Udelená prvá zahraničná licencia.

2019 Vytvorenie “Académie”

10 najcharakteristickejších a najviac oceňovaných šéfkuchárov z francúzskej gastronomickej scény povýšilo v rámci Gault & Millau na nový „nesmrteľný“ status vo forme národnej Akadémie v zostave: Georges Blanc, Alain Ducasse, Pierre Gagnaire, Michel Guérard, Marc Haeberlin, Régis Marcon, Alain Passard, Guy Savoy, Michel Trama, Marc Veyrat.

2022 Závan čerstvého vzduchu

Závan čerstvého vzduchu pre Gault&Millau Nová centrála v Ženeve (Švajčiarsko) pre Gault&Millau International, a v Paríži pre Gault&Millau Francúzsko. V júni 2022 ateliér v Paríži venovaný ochutnávkam, majstrovským kurzom, workshopom, podujatiam, ktoré propagujú a zdôrazňujú znalosti šéfkuchárov, to všetko s cieľom propagovať a propagovať šéfkuchárov a remeselníkov v gastronomickom priemysle.

foto: Shutterstock

Odporúčame tiež...


Warning: file_get_contents(/data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins//ajax-search-pro/img/svg/magnifiers/magn4.svg): Failed to open stream: No such file or directory in /data/8/b/8b3d2d1e-3e5a-4ba6-853d-ba2f82db7b96/gurmannaslovensku.sk/web/wp-content/plugins/ajax-search-pro-for-wordpress-live-search-plugin/includes/views/asp.shortcode.data.php on line 12
Generic filters
Exact matches only
Search in excerpt
Search in title
Search in content