Ako a čo sa jedlo a hodovalo na kráľovských dvoroch – táto téma milovníkov histórie jedla a gastronómie odjakživa priťahovala. Poodhaliť tajomstvá kráľovskej kuchyne pomôže výstava, ktorá sa momentálne koná doslova na skok od Slovenska, resp. od Bratislavy – v zámkoch Schoss Hof a Niederweiden v Dolnom Rakúsku. Volá sa Poklady z kolekcie cisárskeho striebra a predstavuje ako sa jedlo a stolovalo na rakúskom cisárskom dvore za čias cisárovnej Sisi, cisára Františka Jozefa či Márie Terézie.
Možno si tu pozrieť napríklad porcelán a riady, z ktorých sa na cisárskom dvore servírovalo a dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií o stravovacích zvykoch rakúskych panovníkov.
Čo jedol František Jozef
Tiež o tom, ako fungovala kuchyňa a zásobovanie v tom čase, ako vyzerali kráľovské hostiny, čo mohli a nemohli na nich robiť čašníci, čo sa podávalo na cestách a poľovačkách aj ako sa balil riad na stolovanie na týchto cestách. Dozviete sa napríklad, že cisár František Jozef ochutnával vždy každé jedlo, ktoré sa dostalo na stôl, okrem studených mäsových pokrmov, bol však mimoriadne striedmy – mal rád špargľu, varené raky a varené hovädzie mäso, pil bavorské pivo, rakúsky veltlín, francúzske šampanské, ale nepil kávu a likéry.
Keďže rakúski panovníci radi poľovali, na výstave je venovaná časť aj „cateringu“ počas poľovačiek. Namiesto striebra a porcelánu sa stolovalo na cíne a alpake a podávali sa rustikálne jedlá, napríklad guláš, či údené mäso s kapustou a knedľou. Aj vojenské manévre, ktoré sa často konali, boli z hľadiska zabezpečenia jedla logistickou výzvou, keďže bolo treba nakŕmiť množstvo ľudí. Zaujímavé je, že cisár jedával spolu s dôstojníkmi a všetci jedlo to isté – bravčovú a teľaciu pečienku, ale aj šunkové fliačky.
Všetky informačné panely sú aj v slovenčine a rovnako tu robia aj niektoré prehliadky v slovenčine. Najbližšie je do Schloss Hofu z Devínskej Novej Vsi, cez cyklomost je to pol hodiny pešo, alebo 10 minút na bicykli. Cez víkendy a slovenské štátne sviatky je otvorená aj brána areálu od slovenskej strany, takže ho netreba obchádzať k hlavnému vchodu.
Dejiny, ktoré sú aj našimi dejinami
Pár kilometrov od Schoss Hofu sa momentálne koná ešte jedna zaujímavá výstava, táto však zaujme najmä priaznivcov histórie a prírody. V Marcheggu je Dolnorakúska zemská výstava, nazvaná Tajomstvá regiónu Marchfeld (Moravské pole). Tá sa koná vždy v inom regióne a má podporiť turizmus v danej oblasti. Výstava je na zámku v Marcheggu, ktorý bol na tento účel obnovený a možno si tu pozrieť históriu, prírodu aj kulinárstvo tejto oblasti, ktorá bezprostredne susedí zo Slovenskom. Takže jej história je de facto aj dejinami prihraničných oblastí, koniec koncov aj zámok v Marcheggu vlastnili Pálffyovci. Hneď pri zámku sa nachádzajú hniezdiská bocianov a náučné chodníky, kde ich možno pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Takéto hniezdiská sú aj na slovenskej strane Moravy, medzi Devínskou a Vysokou pri Morave, len u nás z nich nikto turistickú atrakciu nerobí….
Výstava bola spojená aj s otvorením cyklomosta z Vysokej pri Morave do Marcheggu, takže aj sem sa dá pohodlne dostať na bicykli z Devínskej Novej Vsi. Most sa nachádza ešte pred Vysokou. Dá sa tak urobiť cyklookruh z Devínskej cez Marchegg, Schloss Hof a Mostom Slobody sa vrátiť naspäť do Devínskej. Keďže všetky osobné vlaky berú bicykle, dá sa sem pohodlne aj s bicyklom dostať z ktorejkoľvek stanice od Leopoldova až po Kúty, keďže všetky osobné vlaky na tejto trase v Devinskej Novej Vsi stoja.
Koho chytí po ceste hlad alebo smäd, v Marcheggu je niekoľko reštaurácii, v areali Schloss Hofu je tiež reštaurácia tiež, ale aj v Devínskej, v blízkosti Mosta Slobody je piváreň, kaviareň, cukráreň s talianskou zmrzlinou a v pešej vzdialenosti aj klasická reštaurácia.
Foto: Wolfgang MoMo Handl, weinviertel.at